INTERNATIONAL SCIENTIFIC COMMITTEE

Chair: Simone Carmignato (Univ. Padova/IT)

■ Nabil Anwer (ENS Paris-Saclay/FR)

■ Gerard Aufricht (ÖGfZP, Vienna/AT)

■ Markus Bartscher (PTB, Brunswick/DE)

■ Joost Batenburg (CWI, Amsterdam/NL)

■ Dominique Bernard (ICMCB Bordeaux/FR)

■ Giovanni Bruno (BAM, Berlin/DE)

■ Marius Costin (CEA, Saclay/FR)

■ Francesco De Carlo (APS, Aragonne/US)

■ Leonardo De Chiffre (DTU, Lyngby/DK)

■ Wim Dewulf (KU Leuven/BE)

■ Gustavo Donatelli (CERTI, Florianópolis/BR)

■ Diego Dreossi (Elettra, Trieste/IT)

■ Alexander Flisch (EMPA, Dübendorf/CH)

■ Maurizio Galetto (Polit. Torino/IT)

■ Trey Gordon (Boeing, Seatle/US)

■ Eduard Gröller (TU Vienna/AT)

■ Randolf Hanke (Univ. Würzburg/DE)

■ Tino Hausotte (FAU Erlangen/DE)

■ Christoph Heinzl (FH OÖ, Wels/AT)

■ Jakobus Hoffman (Necsa, Pretoria/SA)

■ James Hunter (LANL, Los Alamos/US)

■ Valerie Kaftandjian (INSA-Lyon /FR) 

■ Stefan Kasperl (FhG-EZRT, Fürth/DE)

■ Johann Kastner (FH OÖ, Wels/AT)

■ Jean-Pierre Kruth (KU Leuven/BE)

■ Richard Leach (Univ. Nottingham/UK)

■ Chang-Ock Lee (KAIST, Daejeon/KR)

■ Javier Llorca (IMdea, Madrid/ES)

■ Michael Maisl (DGZfP and FhG-IZfP /DE)

■ Andrew Malcolm (A*STAR, Singapore/SG)

■ Lucia Mancini (Elettra, Trieste/IT)

■ Felix Meli (METAS, Berne-Wabern/CH)

■ Francesco Morari (Univ. Padova/IT)

■ Giovanni Moroni (Polit. Milano/IT)

■ Frank Muecklich (Univ. Saarbrücken/DE)

■ Lars Pejryd (Univ. Örebro/SE)

■ Marino Quaresimin (Univ. Padova/IT)

■ Yann Quinsat (ENS Paris-Saclay/FR)

■ Guillermo C. Requena (DLR, Köln/DE)

■ Enrico Savio (Univ. Padova/IT)

■ Katja Schladitz (FhG-ITWM, Kaisersl./DE)

■ Robert Schmitt (RWTH Aachen/DE)

■ Jan Sijbers  (Univ. Antwerp/BE)

■ Ian Sinclair (Univ. Southampton/UK)

■ Hiromasa Suzuki (Univ. Tokyo/JP)

■ Guido Tosello (DTU, Lyngby/DK)

■ Toshiyuki Takatsuji (NMIJ, Tsukuba/JP)

■ Norman Uhlmann (FhG-IIS, Fürth/DE)

■ Valentina Aloisi (NSI, Minnesota/US)

■ Luca Valentini (Univ. Padova/IT)

■ Daniel Vavrik (CTU, Prague/CZ)

■ Martine Wevers (KU Leuven/BE)

■ Jose A. Yagüe-Fabra (Univ. Zaragoza/ES)

■ Filippo Zanini (Univ. Padova/IT)

ORGANIZING COMMITTEE

ChairSimone Carmignato (Univ. Padova/IT)

Executive Secretary: Filippo Zanini (Univ. Padova/IT)

Founder: Johann Kastner (FH OO/Wels/AU) 

■ Markus Josef Baier (Univ. Padova/IT)

 Paolo F. Bariani (Univ. Padova/IT)

 Stefania Bruschi (Univ. Padova/IT)

■ Andrea Ghiotti (Univ. Padova/IT)
■ Giovanni Lucchetta (Univ. Padova/IT)

■ Lucia Mancini (Elettra, Trieste/IT)

■ Marco Menoncin (Univ. Padova/IT)

■ Enrico Savio (Univ. Padova/IT)

■ Elia Sbettega (Univ. Padova/IT)

■ Marco Sorgato (Univ. Padova/IT)

© 2018 Sistema Congressi srl